משל המרגלית היקרה

לאחר שישוע סיים לספר לעם סדרת משלים באזור הכינרת, הוא שולח אותם לעיסוקיהם ושב לביתו. בשלב זה תלמידיו ניגשים אליו ומבקשים שיבאר להם את אחד מהמשלים שסיפר )משל זוני השדה/החיטים והזונין).

מתי י"ג: 36 אָז שִׁלַּח יֵשׁוּעַ אֶת־הֲמוֹן הָעָם וַיָּבֹא הַבָּיְתָה וַיִּגְּשׁוּ אֵלָיו תַּלְמִידָיו וַיֹּאמְרוּ בָּאֶר־נָא לָנוּ אֶת־מְשַׁל זוּנֵי הַשָּׂדֶה׃ 37 וַיַּעַן וַיּאֹמֶר אֲלֵיהֶם הַזּוֹרֵעַ אֶת־הַזֶּרַע הַטּוֹב הוּא בֶּן־הָאָדָם׃...

לאחר ביאור המשל לתלמידיו הוא מספר להם שלושה משלים נוספים (משל האוצר, משל המרגלית היקרה ומשל המכמורת שהורדה לים). שלושת המשלים הללו מופיעים רק בבשורת מתי והם מסופרים לתלמידיו בלבד (לא להמוני העם).
שני המשלים הראשונים (משל האוצר והמרגלית היקרה) מדברים על אנשים שבשלב כלשהו בחייהם נחשפו לישוע, לבשורה והחליטו לשוב אל אלוהים בכל ליבם (להאמין בישוע). האנשים האלה היו מוכנים לתת את כל ליבם ולא שמרו לעצמם ולו דבר אחד שאינם מוכנים לוותר עליו בשביל להיות שייכים לישוע. האנשים במשלים האלה מקבילים לאדמה הטובה במשל הזורע, לחיטים במשל זוני השדה ולמינים הטובים של הדגים במשל המכמורת שהורדה לים.
מקריאה של שני המשלים (האוצר הטמון בשדה והמרגלית היקרה) ניתן לראות שיש חלקים מאוד דומים ביניהם, אך עם זאת גם שוני. כדאי לציין שאין שני משלים זהים לחלוטין, ישוע לא חזר על אותן אמיתות של מלכות השמים בשני סיפורים שונים, אלא לכל משל יש ייחודיות, לא משנה כמה דומה הוא לקודמיו, מודגשת בו אמת נוספת של מלכות אלוהים.

מתי י"ג (המשל): 45 עוֹד דּוֹמָה מַלְכוּת הַשָׁמָיִם לְאִישׁ סֹחֵר הַמְבַקֵּשׁ *מַרְגָּלִיּוֹת טֹבוֹת׃ 46 וְכַאֲשֶׁר מָצָא מַרְגָּלִית אַחַת יְקָרָה מְאֹד הָלַךְ וַיִּמְכֹּר אֶת־כָּל־אֲשֶׁר־לוֹ וַיִּקֶן אֹתָהּ׃

*מַרְגָּלִיּוֹת = אבן טובה הנמצאת בתוך צדפות; פנינה; דר.

A group of people wearing costumes

Description automatically generated

פירוש

האִישׁ הסֹחֵר הַמְבַקֵּשׁ מַרְגָּלִיּוֹת טֹבוֹת אותו איש מסמל אדם (גבר או אישה) שנחשף לישוע ולבשורה בשלב כלשהו בחייו ומחליט לשוב בתשובה ולהאמין בו בכול ליבו (לפי ההמשך של המשל). בשונה מהמשל הקודם כאן ישוע מדגיש שהאדם הזה הוא סוחר שמחפש לקנות פנינים טובות. הדבר הזה מסמל חיפוש משמעות ותוכן אמיתיים לחיים, תשובות לשאלות החיים, את האמת. פנינים הן אבנים יקרות וישוע משתמש בערך הכספי שלהן לתאר את הערך של האמיתות הרוחניות שהוא גילה לנו.

מתי ז': 6 אַל־תִּתְּנוּ אֶת־הַקֹּדֶשׁ לַכְּלָבִים וְאַל־תַּשְׁלִיכוּ פְנִינֵיכֶם לִפְנֵי הַחֲזִירִים פֶּן־יִרְמְסוּם בְּרַגְלֵיהֶם וּפַנוּ וְטָרְפוּ אֶתְכֶם׃

זה לא סוד שמה שמעסיק את רוב בני האדם ונותן משמעות לחיים שלהם הוא הנאה. רוב האנשים חיים בשביל להנות, שיהיה להם כיף, נוח, נעים וקל. האמת בכלל לא מעסיקה אותם, העיקר לחיות, חיים מהנאה להנאה. להבנתי האדם במשל הזה מחפש משהו אמיתי להיאחז בו, זה מה שמעסיק אותו. יכול להיות שהוא מחפש את האמת בחוכמת בני אדם, באמונות ודתות שונות, במדע אבל הנקודה כאן היא שהוא באמת מחפש את האמת.

המַרְגָּלִית היְקָרָה – הפנינים כפי שכבר צוין הן אבנים יקרות. הפנינה הזו היא הפנינה היקרה מכולן (מקבילה לאוצר במשל הקודם). הפנינה היקרה מסמלת את ישוע ואת כל תוצאות האמונה בו (סליחת החטאים, הריצוי והקשר האישי עם אבינו שבשמים, מתנת רוח הקודש, ההבטחות והברכות שניתנות לנו בזכותו כבר בעולם הזה וכמובן התקווה החיה שיש לכול אדם שמאמין בישוע - חיי הנצח).

וְכַאֲשֶׁר מָצָא מַרְגָּלִית אַחַת יְקָרָה מְאֹד הָלַךְ וַיִּמְכֹּר אֶת־כָּל־אֲשֶׁר־לוֹ וַיִּקֶן אֹתָהּ – גם במשל הזה מציאת המרגלית אינה מקרה ולא באמצעות כוחו ומאמציו של האדם שחיפש. אלוהים הוא זה שמגלה לאדם את האמת על ישוע. כאשר הסוחר מוצא את המרגלית הזו, הוא מבין שחיפושיו הגיעו לקיצם. זו המרגלית היחידה שהוא צריך, היא יקרה מכל ולכן הוא מוכן למכור את הכל בכדי להשיג אותה. בדומה למשל הקודם מכירת "כָּל־אֲשֶׁר־לוֹ" מסמלת את המוכנות והעשייה בפועל של האדם לשלם כל מחיר שיידרש ,מרצונו החופשי, בכדי להיות שייך לישוע. לתת את כל הלב, 100 אחוז, לא פחות מכך ורק אז המרגלית היקרה באמת יכולה להיות שלו. ישוע יקר מכל.